Аневризма на коремната аортa
д-р Милан Цеков, съдов хирург: „Успехът при лечението зависи от превенцията и ранната диагностика“.
Каква е функцията на аортата и какво е характерно за нея? Аортата е най-големия кръвоносен съд в човешкия организъм. Началото ѝ започва от лявата сърдечна камера и завършва в корема чрез разделянето ѝ на двете общи илиачни артерии. Диаметърът ѝ е около 2,5 см. От нея излизат коронарните артерии, кръвоснабдяващи сърцето, артериите за храносмоилателната система, сънните артерии, артериите за горните крайници и двете илиачни артерии, доставящи кръв на долните крайници и тазовите органи. Д-р Цеков, възраст и аневризма на коремната аорта? Разширението на аортата се нарича аневризма. Аневризмалните разширения могат да обхванат всички сегменти на аортата. Най-често е засегнат коремния сегмент, особено зоната между бъбречните и илиачните артерии. Често аневризмата засяга и илиачните артерии. Заболяването засяга най-често мъжете над 65 годишна възраст.
Кои са симптомите, по които човек може да се ориентира, че има такъв проблем? Аневризмите нерядко са безсимптомни и в много случаи се откриват случайно при преглед за изясняване на друго заболяване (напр. CT или ултразвуково изследване на коремни органи). Най-често пациентите усещат болка в гърба или корема, както и наличие на пулсираща подутина в корема. При откъсване на тромб (с последващо артериално запушване) е възможно възникването на внезапно настъпили оплаквания като, нарушения на бъбречната функция или нарушения в кръвообрaщението на краката. Най-опасното усложнение на аневризмата е нейното разкъсване (руптура) която в над 80% от случаите води до смърт.
Рискови фактори и причини за появата на аортната аневризма.
Причини за появата на аортната аневризма са вродени дефекти или възпалителни процеси на съдовата стена и атеросклерозата. Рискови фактори за развитието й са тютюнопушенето, диабет, високото кръвно налягане, както и повишените нива на холестерол и триглицериди кръвта.
От какво се определя успехът при лечението, което е оперативно?
Тук се прилагат два основни метода. Какво трябва да знаем за тях? Успехът при лечението зависи от превенцията и ранната диагностика. Превантивни мерки са избягване на тютюнопушенето, намалена консумация на животински мазнини, подържане на нормално телесно тегло, контрол на диабет и кръвното налягане. Ранната диагностика е от съществено значение за успешното лечение на аневризмата на абдоминалната аорта. Колкото по-рано се диагностицира и колкото е по-малка аневризмата, толкова по-малко травматична и с по-къса продължителност е оперативната интервенция. Съответно и рискът от постоперативни усложнения е по-малък. Лечението е оперативно, като съществуват два основни метода: Класическа отворена операция, при която аневризмата се отстранява, а кръвотока се възстановява чрез поставяне на съдова протеза (изкуствен кръвоносен съд). Посредством катетър, чрез пункция на артерия в слабинната област, под рентгенов контрол, съдовата протеза се въвежда до мястото на аневризмата в аортата и там се фиксира.
Разговора води: Емил Рафаилов