Болки във врата
проф.Христо Цеков, неврохирург: „ Неглижирането на оплакванията обикновено води до тяхното задълбочаване“
Какъв симптом могат да бъдат болките във врата?Дископатия, остеопороза, кои са другите причини за болки във врата? В кои случаи те се изострят?
Вратът или шията са най – активно подвижната част на тялото и свързващата конструкция на главата с корпуса. Така, че болките са свързани, както с двигателната система, така и с всички останали преминаващи от там структури. Най-често болките са свързани с травми и неправилна позиция на тялото при някои професии и са свързани с преразтягане на мускули, сухожилия и ставни капсули. Изключително честа причина са дисковите хернии, които се провокират от резки движения, травми и физически натоварвания в тази анатомична област. Особено внимание заслужават т.н. камшични травми, свързани с пътни инциденти и при които се оказва спешна помощ от неподготвени хора. Освен с външни физически фактори болките, свързани с движенията в шийната област могат да се дължат и на възпалителни или туморни процеси в същата област. Не трябва да забравяме остеопорозата и дегенеративните процеси, явяващи се основен източник на болки в непреднала възраст. От особено важно значение са болките, предизвикани от възпалителни и онкологични процеси ангажиращи висцералните /хранопровод, трахея/ и нервните тъкани.
Дълго време позиция на тялото в една посока, мобилния телефон, който много хора, просто неизпускат от ръка, всичко това до какво води?
През последните едно – две десетилетия силно нарастна броят на професиите свързани с ограничена подвижност на тялото при работа с компютри, администриране , работа с микроскоп, ползване на неергономични мебели, неподходящи спортни натоварвания. Трябва да си припомним, че гръбнакът е съставен от прешлени, поддържащи се от сложна система от стави, сухожилия, мускули и инервация, изградена за осигуряване на опора и движения в различни посоки. Принудителната позиция на тялото създава дисбаланс и пренапрежение в отношенията между тези структури, който предизвиква болка не само от позицията на тялото но и предизвиква по сериозни нарушения в тези структури, каквито са дисковите хернии, инсерционитите и невралгиите. Продължителното действие на тези фактори предизвиква хронифициране на оплакванията и те се обострят при всяко повтарящо се въздействие.
Каква е връзката между главоболието и болките във врата?
Понякога е трудно на пациента да определи къде е локализирана измъчващата го болка. Причината е в особеностите при разпределението на сетивните нерви в тази област. Освен това самите източници на болка са в зони, които трудно се дефинират. Основно болките в тази област са от ставния и мускулосухожилния апарат и зависят пряко от позицията на главата. Болките започващи от гърба и разпростиращи се към окосмената част на главата са свързани с възбудата на точно определен нерв. Болки, които отиват към гърба могат да се провокират от дискови хернии в долната част на шииния гръбначен сегмент.
Кой е професионалният подход за установяване на причините?
Търсенето на причините за болките във врата практически започват с преглед от общопрактикуващия лекар, който преценява къде да насочи болния – към диагностичния център за изследвания или директно към специалист, в зависимост от оплакванията на пациента. Специалистът е този, който преценява какви диагностични процедури са необходими за поставянето на правилната диагноза и съответно от какво лечение има необходимост: медикаментозно, физиотерапия, балнеосанаториално, оперативно – самостоятелно или в комбинации.
До какво води неглижирането на този проблем?
Неглижирането на оплакванията обикновено води до тяхното задълбочаване. Особено опасно е когато оплакванията са предизвикани от костни фрактури, възпалителни или онкологични процеси. Прогресиране на оплакванията, нощни болки, неповлияване от стандартното лечение, персистиране на оплакванията повече от три-четири денонощия – наложителна консултация с лекар – специалист.
Кои са най-честите оплаквания?
Най-често първата клинична проява е болката, независимо от причината на заболяването. Болката е страж на здравето и нейната поява винаги предизвиква тревога. Болката е свързана с проблеми, възникващи от различни причини и предизвикващи поражения в различни органи и структури, които дават специфични допълнителни прояви. Нарушената подвижност на шията насочва към двигателните структури/кости, сухожилия, мускули/, слабост във всички крайници предполага компресия на гръбначния мозък, слабост на едната ръка е свързана често с дискова херния, слабостта и хипотрофията на мускулите на ръцете предполага ангажираността на периферните нерви и т.н..
В кои случаи претоварването на гръбначната система води и до хронифицирането на проблема?
Системното и неразумно оставане в една нефизиологична поза предизвиква претоварване на ставния и мускулосухожилния апарат, което е свързано първоначално с преходни болки, които впоследствие , след няколко месеца, стават постоянни и невлияещи се само от почивка и промяна на позицията, т.е. хронифицират се. Профилактиката е активно раздвижване и смяна на позицията на тялото на всеки 2-3 часа.
Индивидуалното лечение – какво включва?
При всеки един пациент оплакванията, клиничните прояви и резултатите от изследванията са специфични за самия болен и няма двама болни, които да са с еднакво протичане на болестния процес. Така, че и вида на лечението се определя индивидуално, но след адекватно диагностициране.
Кога хирургическото лечение е задължително?
Хирургическото лечение е последното по вид лечение, което влиза в съображение само когато са изчерпани всички други възможности, като вида на оперативната намеса се определя, както от вида на патологичния процес, така и от характера на патогенетичния механизъм за възникването на оплакванията при съответния пациент. За широката публика понятието „операция” включва едно действие, но трябва да се знае, че за едно заболяване има понякога десетки видове оперативни техники и апаратури, а избирането на подходящата оперативна техника е в компетенцията на водещия екипа хирург. По правило хирургическото лечение е задължително, когато може да преустанови патологичния процес, водещ неизбежно до инвалидизация или смърт, както и да предизвика значимо подобрение в състоянието на пациента. Хирургическото лечение се провежда винаги при съгласие на пациента, евентуално при съгласието на неговите близки, когато състоянието на пациента не му позволява да взема адекватно решение.
Разговора води: Емил Рафаилов