Очни заболявания

Възпаление на зрителния нерв /оптичен неврит/

Зрителният нерв осигурява предаването на генерираните в слоевете на ретината импулси към главния мозък. Тези сигнали се пораждат във фоторецепторите в отговор на светлинно дразнене.

Оптичният неврит може да засегне както възрастни, така и деца. Основната причина не е напълно изяснена, но се счита, че вирусна  или бактериална инфекция  може да предизвика възпалението на зрителния нерв.

Обикновено заболяването е унилатерално (т.е. засяга само едното око) и доста често  може да се асоциира с автоимунно заболяване / демиелинизиращ процес/.

Съществуват две основни разновидности на оптичния неврит – ретробулбарен неврит и папилит.

Ретробулбарен неврит

Ретробулбарният неврит (от лат. език: ретро – зад, булб – очна ябълка) засяга именно частта на оптичния нерв, която е разположена зад очната ябълка, т.е. в главния мозък. Причината за развитието на този тип възпаление на зрителния нерв почти винаги е свързана с автоимунни заболявания, в най-голям процент множествена склероза.

Папилит

Папилитът представлява възпаление на частта на зрителния нерв, разположена в самото око.

Причините за това са доста по-разнообразни и включват: инфекциозни заболявания; токсични агенти; травми или хронични системни заболявания.

Причините за неврит на зрителния нерв са свързани със свръхактивност на имунната система, токсичното действие на различни вещества, бактериални или вирусни инфекции и заболявания, чиито усложнения като например диабет, могат да увредят.

Симптоми за неврита на зрителния нерв: внезапно силно намаление или тотална загуба на зрението в едното око; болка при движение на окото; периодични размиване и замъгляване на зрението, които нямат основателна причина.

Загубата на зрение при оптичен неврит обикновено достига своя максимален ефект в рамките на няколко дни и започва да се подобрява за 4 до 12 седмици.

Прогресивно нарушение на зрението на едното око, по-рядко на двете очи. Състоянието настъпва за броени часове до няколко дни и обикновено се задържа до една-две седмици, след което спонтанно отзвучава. Може да се изрази както в появата на замъглени полета в зрителното възприятие, така и в напълно ослепяване. Когато е засегнато само едното око и нарушението е в лека степен, често, благодарение на здравото око, пациентът може дори да не забележи настъпилия дефект.

За добрата диагностика на заболяването е изключително важна медицинската анамнеза(история на заболяването). Очният преглед включва специфични за офталмологията тестове за оценка на зрителната острота.

Лечението на очния неврит се определя изцяло от причината за състоянието, както и от степента, до което то е увредило функциите на нерв.

Автор: д-р Юлия Барахарска – офталмолог

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

[bws_google_captcha]