Неврохирургия

Главоболие

проф.Христо Цеков, неврохирург: “Първичното главоболие е с голяма давност…..”

Какъв симптом може да бъде силната , продължителна болка в главата?

Поради редица анатомични и функционални особености  главоболието е едно  от най-честите  оплаквания,  в повечето  случаи с безобиден  и  преходен характер, но значително  по-рядко те са израз  и  на сериозни здравословни проблеми, чието несвоевременно решаване може да има сериозни  последици  за живота. Препоръчително е при остро настъпило  и неповлияваща се от   обичайното лечение с аналгетици  главоболие  над 6 часа да се търси  специализирана помощ.  Същото важи и при главоболие  с  нарастващ интензитет и/или в съчетание с други оплаквания: световъртеж, променен говор  и подвижност на крайник, болки  във  врата, влошено зрение, повишена температура и т.н.. Не бива да забравяме старото правило „ Болката е страж на здравето и живота и  пренебрегването  и   може да струва скъпо”.

Съвсем накратко – характерното  за първичното и вторичното главоболие.

   Като първично главоболие се приема  главоболието, при което липсват видими    промени  при образните изследвания на територията на главата, които могат да са причина за неговата поява. Първичното главоболие е с голяма давност, често с пристъпен характер с  променлива характеристика, влияе се  от  почивка, масаж, аналгетици и седатива, иглотерапия. Свързано е  обикновено с промяна в тонуса и инервацията на кръвоносните съдове, мускулите, мозъчните обвивки – процеси,   които не се изобразяват  директно  с достъпните ни  диагностични възможности.  Вторичното  главоболие  е проява на друго заболяване  в областта на главата – тумори на мозъка или на други тъкани, мозъчен кръвоизлив, възпаление на мозъчните обвивки, възпаление на  кръвоносни съдове/васкулити/ и т.н.. Изисква срочна диагностика.  Методите на лечение при тези случаи са коренно различни и  задачата на лекаря е да  успее да   различи тези две състояниея и да проведе  съответните диагностични и лечебни мероприятия.

    В по-широк план – на какво най – често се дължат болките в главата?

Има няколко основни причини  за появата на болки в главата. Най-честите причини са преходни и лесно отстраними: стрес, преумора,артериална хипер- или хипо-тония, неудобна позиция на тялото и главата, прием на определени медикаменти и храни, алкохол, възпаление на кръвоносни  съдове и нерви в меките тъкани, възпаление на синусите.  По-рядко, но можещо да има  сериозни последствия  е  главоболието   предизвикано от развитието на мозъчен тумор, остро нарушение на мозъчното кръвообращение, инфекция на ЦНС.  При  всеки  остър пристъп на главоболие неотзвучаващ за 5-6 часа се налага консултация със специалист, при всяко главоболие не показващо тенденция към отзвучаване или прогресивно утежняващо се , особенно в съчетание  с други оплаквания/нарушен говор, зрение, пареза на крайници, повръщане, повишена температура  и т.н./ – се търси по спешност специализирана помощ. Не бива да се забравя, че около една трета от  оперираните за кървяла аневризма са имали един или няколко пристъпа в миналото на  пристъпно главоболие.

Какво е характерно  за т.н. упорито главоболие?

     Упоритото  и продължително главоболие, особенно ако  е  с  променлива  локализация и характеристика, е  свързано най-често с  наследственост, промяна  в тонуса  на стените на  кръвоносните съдове, възпаление на  нерви  и синуси, принудителна  поза в леглото или на работа. Постоянно главоболие в определена  област може да бъде израз и на  тумор със същата локализация. При болни  подложени  на антикоагулантна терапия по други причини и имащи главоболие, особено след  лека травма,  трябва да се мисли и за интракраниален кръвоизлив.

Какви изследвания се правят, за да се установи причината за главоболието?

      Въвеждането през 80 –те години на миналия век  на компютърната томография/КТ/ и на десетина  години по – късно на  ядреномагнитния резонанс/ЯМР/ решиха до голяма степен проблемите с диагностиката на  причините за главоболието. Друга важна диагностична техника е ултразвуковата  диагностика/доплер/ на интра- и екстра-  краниалната съдова патология, допълнена с ангиографското  изследване /конвенциално, КТ и МРТ/.  При съмнение за бактериална  или вирусна инфекция  изследването на гръбначно – мозъчната течност е с решаващо значение.

Кога главоболието изисква  спешна лекарска консултация?

       Както вече бе посочено, всяко остро главоболие, невлияещо се от традиционното аналгетично лечение, изисква диагностично уточняване. Всяко  продължително главоболие, особено в съчетание с промяна на говора, движенията на крайници, влошаването на зрението и слуха, фебрилитет, гадене и повръщане – изискват задължителна консултация със специалист.

Защо не трябва да се подценява  тежкото, често повтарящо  се главоболие?

Отговорът е еднозначен – упоритото и повтарящо се главоболие, макар и рядко, може да се дължи на сериозна, застрашаваща  здравето и живота причина – тумор, кръвоизлив, инфекция.  А всеки час забавяне при такива случаи  може да е жизненоважно  за конкретния пациент.

Разговора води: Емил Рафаилов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

[bws_google_captcha]