хранене и диететика

Диети за намаляване на теглото

Затлъстяването е сериозен социално-значим проблем който прогресивно се задълбочава в последните десетилетия. По данни на СЗО,  след 1980 г. трикратно е нараснал броят на лицата с наднормено тегло и затлъстяване. Данните показват, че 30% до 70% от жителите на  Европа са с наднормено тегло от които 10%-30% са затлъстели. Ако тенденцията на нарастване се запази, през 2050 г. може да очакваме, че всеки втори европеец ще бъде затлъстял. Затлъстяването е  не само естетичен проблем но и сериозно заболяване, причина за диабет тип 2, сърдечносъдови заболявания, някои видове рак и редица други неинфекциозни социалнозначими болести. Затлъстяването е на 5 място сред водещите причини за смърт в Европа.

Всичко това възбужда все повече интерес към разработване и прилагане на различни диети за отслабване. Някои от тях водят до сравнително бързи резултати, но обикновено те са дисбалансирани, бедни на редица нужни за организма хранителни вещества, натоварват прекомерно някои органи и системи и в повечето случаи са с  нетраен резултат. Някои от най-популярните диети имат за цел потискане на апетита, други на намаляване на калориите, въглехидратите и мазнините. Категорично е доказано, че калорийният баланс е най-важният фактор за редукция на теглото. Диети, чрез които се намалява приема на калории са най-успешни в борбата с наднорменото тегло. В действителност, нито една диета не е универсална и най-подходяща за всички. Това, което дава резултат при едни, съвсем няма същия ефект при други пациенти. Именно затова е препоръчително преди да се предприеме спазване на дадена диета да се проведе консултация със специалист.  Самоволното решаване как да отслабнем може в най-лошия случай да доведе до някои здравни проблеми.

Накратко ще разгледам едни от най-популярните днес диети. Палео диета според която се храним по-начин по който са се хранили преди хилядолетия – горски плодове, ядки и семена и дивечово месо. Изградена е на база на непреработени   храни, нетлъсти дивечови меса, зеленчуци и плодове, семена и ядки. Изключват се всички преработени храни, зърнени храни, мляко и млечни продукти. Някои изследвания показват, че хранене по този начин води до отслабване  и намаляване на обиколката на талията. Всъщност прилагане на този модел води до намаляване приема на въглехидрати и мазнини, прием на повече белтъци и голямо количество баластни вещества, които съзадават чувството за ситост. По естествен начин приемът на калории замалява с 300-400 ккал ден, но чрез нея се приема значително по-малко калций и тя натоварва  значително храносмилателния тракт.  Не е подходяща за лица с болести на храносмилателната система.

Веган диетата изключва всички храни от животински произход. Веганизмът е най-стрикната форма на вегетарианството. При него се изключва освен месо, мляко и млечни храни, яйца и храни на база на животински продукти като желатин, мед, албумин, казен и суроватка.  Този режим подпомага сваляне на килограми поради ниското съдържание на мазнини и високо на влакнини което има засищащ ефект.  Веганите по правило поддържат по-ниско тегло и по-нисък риск от сърдечносъдови болести, намалява риска от Алцхаимер, но същевременно крие риск от редица дефицити – вит В12, вит Д, йод, желязо, калций, цинк, омега-3 МК. Същевременно режимът е беден на есенциални аминокиселини и поради това не е подходящ за деца, подрастващи и бременни жени.

Диетата на Дюкан, която е дисбалансирана по отношение на основни хранителни вещества , съставена е от много протеини и ниско съдържание на въглехидрати. Високо протеиновата фаза подтиска апетита и по естествен начин човек намалява приетите калории. Ускорява метаболизма и намалява хормонът на глада – грелин. През втората фаза се добавят зеленчуци, малко мазнини и въглехидрати. При постигане на желаното тегло количеството на белтъци в режима постепенно намаляват. В някои случаи този режим постига дневен калораж от 1000 ккал и има впечатляващ ефект за намаляване на теглото. Особено внимание трябва да се обърне преди започване на диетата на състоянието на бъбреците, нивото на пикочната киселина и някои други биомаркери. Да се има предвид, че този дисбалансиран режим, ако не е съпроводен с адкеватно физическо натоварване може да доведе до загуба на мускулна маса. Проблем е също, че след спиране на режима много бързо теглото се възстановява. Добре е да се провежда под ръководството на специалист.

Тези кратки бележки относно едни от най-популярните диети/хранителни режими/ показват, че независимо че водят до загуба на тегло те не винаги имат определени ползи за здравето.

Автор: проф. д-р Людмила Иванова, дм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

[bws_google_captcha]