Затлъстяване -II-ра част
По отношение на препоръките за физическо натоварване, то те зависят от вида му, възрастта и пола на спортуващите. При хора, водещи заседнал начин на живот дори малки натоварвания като разходки в близкия парк, ходене пеш до работа или извеждане на домашен любимец биха се отразили благоприятно на сърдечно- съдовия статус. В най-общия случай се препоръчват умерена физическа активност (бърз ход, джогинг) за 30 мин в 5 дни от седмицата и тренировки, изграждащи мускулатура в 3 дни.
С цел по-лесно придържане към диетата се прилагат редица медикаменти, действащи на различни механизми. Една част от тях потискат апетита – базирани на вещества повлияващи директно центровете в мозъка, отговорни за хранителното поведение (Бупропион/Налтрексон, Фентермин/Топирамат). Други наподобяват естествени чревни хормони, които подобяват взаимодействието между инсулин и глюкагон и подтискат апетита. Това се известните Лираглутид, Семаглутид и Дулаглутид, чиято ефективност осигурява редукция на тегло от средно 7-10% за 3 до 12 месеца. Прилагат се както инжекционно, така и през устата, но поради способността им да намаляват нивата на кръвната захар са с основно приложение при лечение на захарен диабет тип 2. При хора с нормални нива на глюкозата се използват с повишено внимание отчитайки ползата и потенциалните рискове. Все още на пазара се предлага Орлистат, който блокира усвояването на мазнини в червата, извежда ги от организма и така намалява притокът на енергия. Неговата ефективност се оценява на около 2,9-3%.
Следващи методи за повлияване на наднорменото тегло в ниските степени на затлъстяване са ендоскопските процедури. Най-разпространени сред тях са стомашният ботокс и поставянето на стомашен балон. Тяхно голямо преимущество е, че са минимално инвазивни и с определена очаквана ефективност, изразена в процент загуба на телесна маса спрямо изходната. За съжаление те могат да се използват само ограничен период от време, а след това рецидив на затлъстяването се наблюдава в преобладаваща част от страдащите.
Бариатричната/метаболитна хирургия е най-ефективният и утвърден метод за лечение на високите степени на болестно затлъстяване с трайни резултати. Към момента показани за оперативно лечение са всички пациенти с ИТМ > 35 кг/м2 и тези с ИТМ 30-35 кг/м2 на фона на метаболитно заболяване трудно за контрол, независимо от оптимизиран лечебен режим и множество неуспешни опити за намаляване и поддържане на теглото в норма също е показание за оперативно лечение.
През 2022 година световните организации, изследващи затлъстяването приеха горното становище, с което свалиха прага за степента на затлъстяване подходяща за бариатрична хирургия, поради високата ефективност на метода, подобряването на всички съпътстващи заболявания, ниската честота на усложненията, бързото възстановяване и трайността на постигнатите резултати, поради ниската честота на рецидив на затлъстяването след тях.
Лечението на затлъстяването е дълъг и сложен процес, тъй като по същество е битка с еволюционно закрепени механизми, отговорни за оцеляването на човешкия вид. Трябва да се разбере както от лекарите, така и от пациентите и техните близки, че не се касае за „слабоволие, лакомия и мързел“, а за сериозно хронично заболяване с потенциално летален изход. За успешното му лечение е нужен екип от лекари (ендокринолог, диетолог, хирург, гастрентеролог, пулмолог), медицинска сестра, психолози, кинезитерапевти и треньори, които да подкрепят болния човек в неговата битка.
На обществено ниво определящи остават усилията за повишаване здравната и двигателна култура на населението успоредно със създаване на условия за това (развитие на спортната база, нормативна регулация на съдържанието и качеството на хранителните продукти) особено за подрастващите.
Препоръки при затлъстяване:
- Затлъстяването е хронично рецидивиращо заболяване и се изисква лекарска помощ за овладяването му.
- Затлъстяването не е козметичен дефект, то е свързано с повишен риск от захарен диабет тип 2, сърдечно съдови и онкологични заболявания.
- Телесното тегло трябва да се контролира стриктно още от детска възраст ако са налице роднини със захарен диабет тип 2 или затлъстяване.
- Трябва да се потърси лекарска помощ ако е наддадено повече от 5% от изходното телесно тегло за период от 3 месеца.
- Не се препоръчва започване на хранителен режим, основано на популярни статии в медиите, тъй като не всички хранителни режими са подходящи.
- Хранителният режим насочен към редукция на повишеното телесно тегло трябва да се превърне в начин на живот.
- Не съществува „съвършен“ медикамент за лечение на затлъстяването, всички налични подпомагат спазването на подходящ хранителен режим, но без него са неефективни.
- Медикаментите за лечение на затлъстяването имат странични ефекти, ето защо приложението им трябва да бъде назначавано и проследявано от лекар.
- При високостепенно затлъстяване или такова, усложнено със свързани заболявания, трябва да се обсъди хирургично лечение.
- В лечението на затлъстяването трябва да участва мултидисциплинарен екип: ендокринолог, в определени случаи хирург, диетолог, психолог, медицинска сестра и др.
Автор: д-р Венцислава Каменова, ендокринолог