акушерство и гинекология

Инфекции и стерилитет – част-I-ва

Инфекциите са една от най-честите причини при жените, за да се яви проблема със забременяването.

Те могат да се класифицират в няколоко групи.

Инфекции предавани по полов път:

Хламидии, уроплазма и микоплазми– са вътреклетъчни бактерии, които инфектират лигавицата на уретрата и шийката на матката. Оплакванията на момичетата са минимални – от лек дискомфорт до парене и често уринирани. По-рядко има болки при полов контакт или болки в областта на яйчниците. Масовото разпространение след момичетата и тихата клинична картина е причина те да се наричат тихата епидемия на 21 век. При по-слаб имунитет и при аборти и други манипулации инфекцията атакува лигавицата на матката и маточните тръби. Това води при мнозинството от момичетата до запушване на маточните канали и невъзможност на сперматозоидите да достигнат до яйцеклетката.  Получава се стерилитет, т.нар. тубарен фактор. Диагностиката е изследване на цервикалнияа секрет с ПСР, който установява ДНК на причинителя. Обикновеният вагинален секрет не поставя диагнозата. Затова при всеки гинекологичен преглед трябва да се търсят тези бактерии, защото те могат да увредят необратимо репродуктивната функция на жената във всяка възраст. Лечението е със специфична група антибиотици, като ако не се лекува партньора или има повече партньори, може да се разболее пак жената – т.нар. пинк понг предаване. Няма имунитет при преболедуване, но остават антитела в кръвта като маркер за прекарана стара инфекция.

Човешките папиломни вируси са масово разпространени и всяко момиче при започване на половия си живот се инфектира. Има група от тях – т.нар. високо-рискови вируси, които могат да се инфилтрира в лигавицата на маточната шийка и да са причина за появата на рак на маточната шийка, при намален имунитет на организма. Клиника на инфекцията няма. Диагнозата е пак с ПСР за диагноза на ДНК на папиломните вируси. При рутинна цитонамазка също се диагностицират клетки, променени с вируса. Ако инфекцията напредне се развива рак на маточната шийка, чието лечение е оперативното отстранявнане на матката. Това автоматично води до безплодие. Профилактиката включва прилагане на ваксини, които са налични на пазара преди започване на половия живот при тинейджърите. Лечението включва в ранните етапи различни препарати, които повишават имунитета на организма срещу вирусната инфекция, но това лечение не е толкова ефикасно, в сравнение с ваксинацията.

Гонорея или т.нар. трипер е бактериална инфекция, която води до остро гнойно възпаление на уретрата при мъжа и жената. Това води до силна болка и често уриниране –реже като бръснач. Това води до ранна диагноза след бактериална посявка. При ранно антибиотично лечение прогнозата е добра. При забавяне инфекцията атакаува маточните тръби и яйчниците и се образуват гнони тубо.овариални абсцеси. Това уврежда репродуктивната функция завинаги. Няма имунитет.

Трихомонас вагиналис е специфична вагинална инфекция, която се причинява от едноклетъчен паразит. Той се размножава бързо, като може да поглъща други бактерии като гонококите. Предизвиква обилно вагинално течение и възпаление на уретрата. Диагнозата се поставя на микроскопско стъкло и ПСР. Антибиотичното лечение е ефективно , но има и резистентни форми. Няма имунитет.

СПИН е синдромът на придобитата имунна недостатъчност, който се причинявна от РНК ретровируси. Той чесо е причина за стерилитет при развила се клинична картина, с множество инфекции на различните органи и системи, каето води до нарушена сперматогенеза и яйчникова активност при двата пола. Диагнозата се поставя с кръвни изследвания. Лечението е с комбинирани ретровирусни препарати, което на този етап е доста ефективно в началните етапи. Затова е важно да се постави диагнозата в началните етапи.

Автор: д-р Антон Баев – акушер гинеколог

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

[bws_google_captcha]