Очни заболявания

Макулна дегенерация, свързана с възрастта

Свързаната с възрастта макулна дегенерация е офталмологично заболяване, което води до увреждане на централното зрение. Нарушенията се появяват в резултат на възрастови дегенеративни промени на макулата, която е част от светлочувствителният слой на очната  ябълка – ретината. Макулната дегенерация е една водещите причини за влошаване на зрението с възрастта. Именно макулата ни позволява да виждаме фини детайли и да ги различаваме един от друг, тя е тази която отговаря за форменото зрение – четене, писане .

Макулната дегенерация се дели на два вида: сухата форма на заболяването, която се развива относително бавно, като се изразява в натрупване на отпадни продукти в слоевете на ретината. При влажната форма на заболяването е доказано, че се образуват нови некачествени съдове- неосъдове, от които може да се получи отток в слоевете на ретината и по този начин да намалее зрителната острота.

Рискови фактори

Възрастта: с годините ретината ни старее, именно това е основната причина макулната дегенерация да се определя по-скоро като възрастова болест, т.е. среща се предимно при хора над 50 години.

Фамилна обремененост, генетична предразположеност- вече е изолиран генетичен дефект, който е свързан със заболяването.

Расова и полова принадлежност: значително увеличен е шансът за развиване на заболяването при хора от бялата раса, освен това делът на засегнатите жени е два пъти по-голям от този на мъжете. Вредни навици: пушачите са шест пъти по-уязвими.

Наличие на други заболявания: важно е да се наблюдават и хората със съдови заболявания, както и страдащите от захарен диабет, тъй като те са сред групата на най-предразположените към развитие на МДСВ.

Основни симптоми:

Разкривяване на образите, често се забелязва при четене. Тъмно петно в централното зрение, често при четене липсват букви или цели думи. Много често поради това че се препокриват образите от двете очи, пациентите късно разбират за наличието на този дефект. При закриване на едното око случайно  разбират, че има проблем.

В някои случаи се наблюдава влошаване на зрението на слаба светлина и нарушение в цветоусещането. Пациентите се ориентират трудно на тъмно или на свечеряване.

Диагностика:

 Поставянето на диагнозата започва с определянето на зрителната острота.

Опитният офталмолог при рутинен преглед само с офталмоскопия може да постави диагнозата.

Точното определяне на дефекта може да се определи с две образни изследвания: флуоресцинова ангиопатия, т.н.  цветна снимка с контраст или скенер на очното дъно – ОСТ (оптичен кохерентен томограф).

Лечение:

Лечението на макулната дегенерация зависи от стадия и вида. Все още не съществува лечение за ранната форма на заболяването. В тези случаи се препоръчва извършването на редовни контролни  прегледи, чрез които да се проследява зрителната острота. Рискът от влошаване на състоянието може да се понижи чрез здравословно хранене, редовна физическа активност и преустановяване на тютюнопушенето.

При влажната форма лечението се изразява в периодично прилагане на вътреочни медикаменти, които целят подсушаване на отока в ретината. Тези лекарства спадат към групата на anti-VEGF медикаментите и към момента има няколко препарата, които могат да бъдат отпуснати от здравната каса.

Възможно е и прилагането на фотодинамична терапия, която включва комбинация от инжекции и лазерно лечение.

За късната суха форма на макулна дегенерация, от друга страна, все още няма ефективно лечение. При тези пациенти се дават препоръки, които да облекчат оплакванията.

При сухата форма има разработени хранителни добавки, т.н. витамини за очи , които съдържат  лутеин и зеаксантин .

Профилактика:

Основната профилактика е регулярно посещение при офталмолог, особено при пациентите с фамилна обремененост и всички рискови групи- възраст над 50 години, жени от бяла раса.

При вече установени дегенеративни промени посещенията при очния лекар се определят индивидуално.

Автор: д-р Юлия Барахарска, офталмолог

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

[bws_google_captcha]