Очни заболявания

Очи и компютри

Съвременният човек прекарва голяма част от ежедневието си пред дигитални устройства – компютри, таблети, телефони. Какви проблеми възникват с нашето зрение, кои са най-честите оплаквания, как можем да предотвратим възникването на усложнения?

Продължителната работа пред компютъра може да повлияе на зрението и да доведе до различни симптоми и оплаквания:

1. Сухота на очите: Продължителното взиране в екрана може да доведе до намаляване на честотата на мигане, което може да причини сухота на очите.

2.  Усещане за чуждо тяло, което се засилва с  увеличаване на престоя пред монитора.

3.  Замъглено зрение: Може да се появи при продължително фокусиране върху екрана, особено при недостатъчна почивка на очите. Което може да се дължи и на рефракционни нарушения, които  не са коригирани.

4.  Намалена способност за фокусиране: Продължителната работа пред компютъра може да затрудни пренастройването на фокуса от близки обекти към далечни. Нарушава се акомодацията.

5.  Главоболие: Може да бъде резултат от напрежението на очите и усилията

6.  Като цяло настъпва очна умора/ астенопия/

7.  Зачервяване на очите. Умората и сухотата на очите могат да предизвикат зачервяване в края на работния ден.

8. Светлобоязън (фотофобия). Прекомерното излагане на светлина от екрана може да увеличи чувствителността към светлина.

9. Мигрена. За някои хора работата пред компютър може да предизвика мигренозен пристъп,  особено ако има допълнителни фактори като стрес и липса на сън.

Превенцията и лечението на тези проблеми включва редовни почивки, правилно осветление, подходяща ергономична среда и консултация с очен лекар, ако симптомите продължават.

1. Правило 20-20-20: На всеки 20 минути, поглеждайте нещо на разстояние от 20 фута (около 6 метра) за поне 20 секунди. Това помага на очите ви да се отпуснат. За да нямаме спазъм на акомодацията. Почивките също така магат да бъдат на 2 часа за 15 минути с гледане в далечината.

2. Настройки на монитора: Регулирайте яркостта на екрана така, че да не е твърде ярка или твърде тъмна. Текстът трябва да е лесен за четене и без отблясъци и твърде ярък .

3.  Правилна дистанция и позиция: Дръжте екрана на около 50-70 см, една протегната ръка от очите и леко под нивото на очите.

4.  Осветление: Избягвайте отблясъци от прозорци и лампи. Най-добре е да работите в добре осветена стая с непряка светлина.

5.  Очила за работа пред компютър: Може да обмислите използването на очила, които са специално предназначени за работа пред компютър, като тези с антирефлексно покритие или филтър за синя светлина.

6. Правете често кратки почивки , за да дадете възможност на очите ви да се отпуснат.

7. Мигайте често: Когато гледаме екрани, мигаме по-рядко, което може да доведе до сухота на очите. Опитайте се да мигате по-често или използвайте овлажняващи капки за очи, изкуствена сълза.

Ако имате постоянни проблеми с очите, докато работите пред компютър, консултирайте се с очен лекар.

Лечение

Съществуват различни решения на зрителните проблеми, породени от или свързани с продължителната работа с дигитални устройства. Те могат да бъдат приложени поотделно или заедно по преценка на вашия офталмолог:

Оптика

Очилата или контактните лещи използвани за обичайни всекидневни дейности може да се окажат неадекватни за работата с компютър. Особено контактните лещи, тъй като мигаме по-рядко контактните лещи не се хидратират добре и дразнят повече. В тези ситуации използвайте овлажняващи капки.

Всъщност, има потребители, които не се нуждаят от оптика в ежедневието, но се чувстват значително по-добре, когато седнат пред монитора с очила за компютър. За целта съществуват стъкла  с различен дизайн, мощност, покритие и оттенък, които могат да максимизират комфорта и лекотата при боравене със светещи екрани.

Зрителна терапия

Наричана още „упражнения за очи“ или „зрителна рехабилитация“, тя е подходящ вариант, когато се касае за проблеми с фокусирането или междуочната координация. Тези упражнения учат очите и мозъка да работят в синхрон, повишавайки зрителната ефективност. Вече съществуват приложения с тази насоченост, които дават на потребителите комфорта да практикуват навсякъде в удобно за тях време.

Хранителни добавки

Специализираните формули за очи могат да допринесат за подобряване на акомодационния отговор, осигурявайки ценна нутритивна подкрепа за цилиарния мускул на окото. На българския пазар вече има специална комбинация от 7 натурални активни съставки, която допринася за намаляване на умората и напрежението в очите, породени от продължителната работа с компютър.

Ергономични подобрения

Почти всички ергономични фактори, в това число осветление, позиция на монитора, печатните материали и др., имат отношение към синдрома на компютърното зрение и могат да допринесат за неговото лечение или превенция.

Автор: д-р Юлия Барахарска, офталмолог

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

[bws_google_captcha]