Припадъци
проф.Христо Цеков, неврохирург: “Припадъкът е винаги причина за тревога…..”
Внезапна краткотрайна загуба на съзнание. Какво още трябва да знаем за един припадък?
Най – честата причина за припадъците или т.н. краткотрайна загуба на съзнание е липсата на кислород за мозъка и се характеризира с изключване на двигателната система с внезапно падане на земята, включително и с наранявания. Причините за тяхното възникване са разнообразни и в повечето случаи безобидни и лесно отстраними, но винаги трябва да са анализирани от лекар, тъй като в известен брой от случаите може да са първа проява на друго сериозно заболяване.
Кои са факторите в неговата основа?
Основната причина е недостиг на кислород за мозъка поради спад на кръвното налягане и респ. налягането в мозъчното кръвообращение, затруднено дишане или остра кръвозагуба. Причините могат да бъдат външни /висока температура, застоял въздух в помещението, некомфортна позиция на тялото/, вътрешни /интоксикация, ниско ниво на кръвната захар, емоционален стрес, обезводняване, бъбречна или чернодробна недостатъчност, сърдечно заболяване/ или израз на друго заболяване /епилепсия, мозъчен тумор, мозъчен инсулт/. От изключителна важност е отдиференцирането на епилептичните припадъци, които могат да бъдат израз на епилепсия или органично мозъчно заболяване.
Какво е характерно за епилептичните и неепилептичните припадъци?
Един или два припадъка не са епилепсия. Епилепсията е заболяване на главния мозък с различна етиология, протичащо хронично с повтаряемост на пристъпи, провокирани от свърхвъзбуда на популация на определени неврони и проявяващи се с различни клинични, психични и електрофизиологични прояви. Епилептичните пристъпи са два основни типа: генерализирани с двустранни ЕЕГ проблеми/ брутално нарушено съзнание, гърчове на тялото и крайниците, изпускане по малка нужда и характерно постгърчово състояние/ и частични(парциални) с отграничени ЕЕГ прояви и частично ангажиране на определени участъци от мозъчната кора със съответни на тази локализация клинични прояви и незадължителни краткотрайни промени на съзнанието. От генерализираните припадъци неепилептичните пристъпи се отличават синкопите, нарушен сърдечен ритъм при сърдечно съдови проблеми, психогенни, парасомнии. Частичните пристъпи трябва да се отграничат от мигрена, лицев хемиспазъм, преходни съдови нарушения, паник атаки. При неепилептичните припадъци може да се установи наличието на запазено съзнание,падане без нараняване, налични зенични реакции, липса на цианоза и изпускане по малка нужда, постепенно начало на пристъпа с известна доза театралност и т.н..След синкоп обикновено липсва характерното за епилептичните припадъци постиктално дезориентиране.
До каква степен един припадък може да бъде следствие от сериозен здравословен проблем?
С епи – припадък могат да дебютират редица сериозни заболявания както на сърдечно – съдовата , така и на централната нервна система. Пристъпните хипотонични кризи и нарушенията в сърдечния ритъм водят до смущения в мозъчния кръвоток , недостиг на кислород с възбуда на мозъчната кора и епилептичен припадък. Пример в това отношение е синдрома на Моргани-Адамс – Сток, при който причина за епилептичните припадъци са проводни нарушения в миокарда с нарушения в сърдечния ритъм, установими с ЕКГ изследване. Епилептичните пристъпи са един от основните клинични дебюти на мозъчните тумори, срещат се често при съдови малформации и мозъчен инсулт. Гърчове могат да се наблюдават при отравяния, бъбречна и чернодробна недостатъчност, нерегламентиран прием на медикаменти .
Защо припадъците, особено при възрастни хора, са повод за тревога ?
Припадъкът е винаги причина за тревога, както по отношение първопричината за неговото възникване, така и заради рисковете, свързани с неговото протичане. Както вече посочихме причина за припадъка могат да бъдат сериозни мозъчни, сърдечно съдови или други здравословни проблеми. От друга страна, дори когато вече са известни като проблем, припадъците възникват внезапно и това може да се случи при шофиране, пресичане на път, при плуване, катерене на височина и т.н., което е с реална опасност за живота. Особено опасен е т.н. епилептичен статус, когато пристъпите са продължителни или често застъпващи се, при което е невъзможно осъществяването на нормален дихателен процес.
Какво трябва да направим когато някой има припадък?
Преди да се обадим на Бърза помощ трябва да преместим тялото на безопасно място, да преустановим кървенето от нараняване, да осигурим свободни дихателни пътища.
Разговора води: Емил Рафаилов