Онкология

Прогноза при онкологично болни

проф. Панайот КуртевПрогнозата при пациенти с рак зависи от различни фактори, включително вида на рака, стадия на заболяването при диагностициране, общото здравословно състояние на пациента и ефекта  от лечението.

Основни фактори, определящи прогнозата

Вид и локализация на рака

Различните видове рак имат различна степен на агресивност и отговор на лечението. Например, някои видове рак, като рак на тестисите или рак на щитовидната жлеза, обикновено имат по-добра прогноза в сравнение с рак на панкреаса или агресивни форми на мозъчни тумори.

Стадият на заболяването

Стадият на заболяването се определя по  TNM системата. Т е големината на тумора, отбелязва се с Т1Т2Т3Т4 ,N е броя на засегнатите от туморния процес лимфни възли- N1 N2 N3  и М е наличието на далечни метастази , черен дроб , бял дроб , кости и др. Съобразно тази система определяме и стадия на заболяването  I,  II, III , IV  стадий

Ранен стадий  –  I  и II стадий – по-голям шанс за успешно лечение.

Напреднал стадий  III и IV стадий  – по-трудно лечимо, но възможностите за удължаване на живота се увеличават с новите терапии.

Метастази

Когато ракът се е разпространил в други органи (метастази), прогнозата се влошава, тъй като лечението става по-сложно.

Видът на лечението и отговорът към него

Лечението на онкологичните заболявания е комплексно. Това означава , че включва хирургично лечение, химиотерапевтично, лъчетерапевтично, имунологично. Химиотерапия, лъчетерапия, имунотерапия могат значително да подобрят прогнозата, ако пациентът реагира добре на тях. Оперативното отстраняване на тумора често дава най-добри резултати при ранен стадий.

Общо здравословно състояние на пациента

Пациенти с добра физическа форма и без други сериозни заболявания обикновено имат по-добра прогноза.

Прогноза по видове рак  се предвижда на базата на  петгодишна преживяемост

Стойностите са приблизителни и зависят от индивидуални фактори: рак на  гърдата (ранен стадий)  –  90%; рак на белия дроб  –  20%; рак на дебелото черво – 60%; левкемия – зависи от вида, но може да достигне   до 60-70%; рак на панкреаса  10%.

Подобряване на прогнозата:

ранна диагностика чрез профилактични прегледи; специализирано и персонализирано лечение; здравословен начин на живот и подкрепа от близките.

Прогнозата при раково болни е индивидуална, но с напредъка на медицината възможностите за успешна терапия и дългосрочна преживяемост продължават да се увеличават.

Автор: проф. Панайот Куртев, онколог

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

[bws_google_captcha]