Най – общо тези инфекции може да ги разделим според локализацията им на горен и долен уриниране тракт.
За да определим една уроинфекция като рецидивираща трябва да знаем, че тя трябва да се появява поне 3 пъти в рамките на една година.
Уроинфекциите са много по-чести при жени в младежка и средна възраст, отколкото при мъже. И това е така поради по–късата женска уретра и близкото и разположение с ануса и възможността за контаминация. Много често жени в сексуална активна възраст съобщават за поява на цистит след сексуален контакт. В тези случаи често се оказва наличието на фокална и не до там проявена инфекция във влагалището. Лечението изисква комплексен подход и едновременното лечение и на двете инфекции, включително и на партньора.
При мъже честотата на рецидивност се увеличава с напредване на възрастта и то най-често е асоциирано с хиперплазията на простатата , водещо да хронична задръжка на урина в пикочния мехур. В младежка възраст най – често се диагностицира хроничния простатит. Тук задължително се изследва еякулат освен за бактериални инфекци и за микоплазми и трихомони.
Курсът на лечение е продължителен поне 21 дни и често дълго време след саниране на инфекцията персистират някои от симптомите.
Много често причината за рецидивиращите уроинфекции се оказва недостатъчно дългия антибиотичен курс на лечение и/или неправилния избор на антибиотик.
Установяването на бактерии в урината, без да е налична клиника за това, се определя като безсимптомна бактериурия. В тези случаи не се препоръчва да се започва антибиотична терапия, а само да се проследяват тези пациенти. Изключение са пациентите с диабет и на имуносупресивна терапия както и бременни.
По отношение на лечението зa сигнификантна се счита уроинфекция с микробно число от 10*5 . Към лечение се пристъпва едва след доказване на причинителя при микробиологично изследване на стерилна урина и съответната антибиограма. При невъзможност първо се взима урокултурата и след това се започва с емпирична антибиотична терапия до излизане на резултата.
В зависимост от тежестта на инфекцията лечението може да продължи 10 – 21 дни.
Автор: Светлин Златев, уролог