акад.Богдан Петрунов е един от водещите специалисти в областта на имунологията и алергологията в България, с широка международна известност. Като гост-професор изнася лекции в Русия,Чехия, САЩ, Канада, Китай, Австралия, Тайван. Акад. Богдан Петрунов работи в Националния център по заразни и паразитни болести от близо 50 години. Има публикувани над 210 научни труда в най-престижни международни списания и е участвал в написването на 14 монографии. През 2011г. е избран за председател на новосъздаденото отделение по медицински науки на БАН.
Акад. Богдан Петрунов: „ България разполага с много добре развита алергологична мрежа….“
Алергичните заболявания, които значително нарастнаха през последните десетилетия, представляват значим здравен, социален и икономически проблем за човечеството и сериозно предизвикателство пред медицинската теория и практика. Основание да наречем алергията глобален проблем ни дава фактът, че днес не по-малко от 30-35% от човешката популация е алергизирана към най-разнообразни фактори от външната и вътрешна среда на организма, т.н алергени, с клинично проявление в различни органи и системи. Прогнозите в това отношение не са никак оптимистични, тъй като се предполага, че към 2025г около 50% от хората ще проявяват някаква форма на алергична свръхчувствителност. Установено е например., че не по-малко от 800 милиона души страдат от различни алергични заболявания на дихателната система, от които бронхиалната астма е от най-голямо значение, с оглед нарушаване качеството на живот на болния и поради обстоятелството, че около 250 000 души умират годишно от нея. Проведените у нас не пълни епидемиологични проучвания показват, че около 10% от българите страдат от бронхиална астма, 12% от полиноза, 3% от целогодишен алергичен ринит, около 1-2% от лекарствена алергия и т.н.
Какво представлява алергията и как можем да си обясним нейното нарастване и превръщането й, както казахме вече, в глобален проблем ? Алергията е типично имунно обусловено състояние, при което имунната система на човека реагира , «неправилно» към най-разнообразни по произход и характеристика алергизиращи фактори, т.н. алергени, което води до развитие на алергизация или свръхчувителност към тях. Последната се обуславя от образувалите се специфични белтъци, т.н. антитела или клетъчни елементи /сензибилизирани лимфоцити/ в организма, насочени специфично към съответния алерген и при повторната им среща с него те взаимодействат, отключва се сложна имунологична реакция, в резултат на която се отделят в организма на човека разнообразни биологично активни вещества, т.н. медиатори на алергичните реакции, които предизвикват различните по форма, локализация и проявления алергични заболявяния – бронхиална астма, алергичен ринит, уртикария, атопичен дерматит, хранителна, медикментозна и инсектна алергия и други. Много важно е да се знае, че възможността за развитие на алергични реакции зависи от няколко фактора: генетичното /наследственото/ предразположение на организма, от действието на алергизиращите факторите от околната среда / алергени/, от замърсяването на околната среда / особено въздуха /, от прекараните бактериални и вирусни инфекции, от начина на живот / т.н. life style/ – напр. тютюнопушене, живеене в град или село, в условия на климатизирани жилища и др.
Основните алергизиращи фактори са домашния прах и съдържащите се в него микрокърлежи / акари /, бактериите, плесенните спори, поленовия прашец, храните, лекарствата, инсектни отрови / пчели, оси,стръшели и др /, различни химически съединения , прахове, газове, аерозоли от индустриален или битов произход. Ясно е колко голямо е тяхното разнообразие по отношение произход, биологична и химична характеристика, начин на проникване в човешкия организъм и действие.
Не само здравните аспекти на алергичните заболявания определят тяхното глобално значение. Много допринася в това отношение тяхната икономическа тежест за обществото. Така напр. в САЩ 16% от населението се лекува активно от алергични заболявания, за което се изразходват само за амбулаторни медикаменти над 3 милиарда долара годишно, т.е без да се имат предвид разходите за диагностиката, за цялостното болнично лечение, за трудозагубите. В Англия 21% от населението страда от поленова алергия, което е свързано с приемането на над 200,000 души годишно в болничните заведения. В Канада се съобщава, че над 20 милиарда долара са преките и косвени разходи, свързани с бронхиалната астма. Въз основа на данните от здравноосигурителните каси в света, само за симптоматични лекарствени средства при лечението на бронхиалната астма се разходват над 22 милиарда долара годишно!
На фона на всичко казано, добрата новина е, че в резултат на развитието на молекулярната биология, генетика, имунология и фармакология през последните десетилетия стана възможно значително да се подобри специфичната диагнонстика, лечение и профилактика на алергичните заболявания. Огромно значение за това има разработването на технологии за получаването на разнообразни алергенни препарати от най-различни алергизиращи субстанции за диагностика, които позволяват с много висока степен на достоверност да бъде разкрита индивидуалната сензибилизация на всеки пациент и въз основа на това, да бъде проведена със същите алергени съответната специфична имунотерапия/хипосензибилизация/ваксинация. Тя представлява най-съвременният етиопатогенетичен /причинен/ метод за лечение на алергичните заболявания, който сме въвели у нас преди повече от 40 години, който широко се прилага в ежедневната клинична алергологична практика и който не само подобрява клиничното състояние на болните в близо 70% от случаите, но и има изразен профилактичен ефект по отношение последваща алергизация на организма. Имунотерапията, заедно с мерките за избягване на контакт с отговорния за съответното заболяване алерген и използването на редица високо ефективни симптоматични и патогенетични фармакологични средства, добрата информираност и обучение на пациентите, представляват съвременният комплексен подход за лечението на алергичните заболявяния.
България разполага с много добре развита алергологична мрежа, с високо квалифицирани алерголози, с качествени алергенни препарати за диагностика и лечение, родно производство, което позволява контрола на алергично болните у нас да бъде осъществяван наистина на съвременно ниво.
Автор: академик д-р Богдан Петрунов
Председател на Отделение за медицински науки на БАН