Доц. д-р Пламен Петровски е роден през 1955г. в София. Завършва медицина през 1982г, а от 2011 г. е доцент по кардиология в Катедрата по Кардиология и интензивна терапия на ВМА-София. Работи в областта на ритъмните нарушения, артериалната хипертония и сърдечната недостатъчност. Специализирал е в САЩ, Германия, Австрия. Владее свободно 4 чужди езика.
Уважаеми читатели, скъпи колеги, пациенти, добри хора,
Обръщам се към Вас с чувство на дълбока тревога, неудовлетвореност и гняв, научавайки за поредната злополучна новина.
Евростат класира нашата страна на незавидното първо място по смъртност сред възрастното население , като над 70% от тази смъртност се дължи на сърдечно- и мозъчно-съдови заболявания.
Вярно е, че сме най-бедната страна в Европа, вярно е, че населението ни застарява, вярно е, че голяма част от хората водят мизерно съществуване и се борят по-скоро за оцеляване, отколкото за здравословен живот.
Питам аз: къде е държавата? Защо тези грозни данни се отразяват само в някои медии , а отзвукът сред политиците е равен на нула. Защо когато говорим за здравеопазване се концентрираме върху бюджети, фалити на болници, злоупотреби (оставащи ненаказани), здравна каса, направления и т.н.
Защо в предизборните програми здравеопазването заема приоритетно място, а на практика липсва дългосрочна стратегия за прилагане на профилактични програми , обхващащи цялото възрастно население, особено пенсионерите. Практически здравната просвета е сведена до минимум.
Общопрактикуващите лекари са превърнати в бюрократи и нямат време за нормални физикални прегледи, камо ли за разяснителна дейност и повишаване на здравната култура на населението.
Българският пациент е любознателен, с висока обща култура и интелект. Поради липса на здравна просвета, той черпи информация от съмнителни сайтове и реклами от издания за пенсионери за хранителни добавки и уж доказали своя терапевтичен ефект билки.
Защо контролът на кръвното налягане е само 10% в България, въпреки усилията на съсловните организации, защо смъртността от сърдечна недостатъчност е толкова висока.
Защо държим твърдо първо място в Европа по честота на мозъчния инсулт, състояние, инвалидизиращо голям брой работоспособни мъже и жени.
Защо дислипидемиите като голям сърдечно-съдов рисков фактор не се контролират системно.
Защо, въпреки утвърдените интервенционални методи за лечение и наличието на над 50 инвазивни лаборатории, честотата на коронарните инциденти остава толкова висока.
Защо сме на второ място след Гърция по изпушени брой цигари на глава от населението.
Защо сме в челните редици по детско и младежко затлъстяване.
Защо нямаме действащи програми за физическа активност и физическа култура на населението.
Защо България, известна със своята разнообразна и здравословна кухня, не осигурява рационално хранене на своето население. Защо? Защо ? Защо?
Нима тези проблеми не са социално значими? Нима тяхното решаване не стои в основата на общественото здраве? Нима усилията на няколко съсловни организации са достатъчни за тяхното разрешаване?
Къде е държавата???
Коментар на доц.Пламен Петровски