Миопия
Късогледството е нарушение в зрителната острота , което в повечето случаи започва в детството и продължава през целия живот. То е често срещано състояние на очите, при което хората виждат ясно предмети в близост, но обектите, които са по-далеч се виждат размазани и неясни.
Кои са основните фактори, отговорни за развитието на късогледството:
Наследственост – нейното влияние е безспорно, особено при малигнената прогресираща миопия, която се предава автозомно рецесивно
Недобри условия на живот и труд – продължително гледане наблизо в помещение без достатъчно добро осветление. В тези случаи късогледството е от лека степен (-1Д до -2Д)
Астеничен хабитус на децата – при тях миопията прогресира по време на растежа – училищно късогледство
Хормонални нарушения – хипофизарни механизми, водещи до дисбаланс на стероидните хормони, което се отразява на структурата на колагеновите влакна и др.
Късогледото око е силно пречупващо. При него фокусът на оптичната система се разполага пред ретината, т.е. успоредните лъчи, попаднали върху такова око, се пречупват от лещата и попадат в стъкловидното тяло, след което дивергират и върху ретината се получава неясен образ.
Първите признаци за миопия се появяват обикновено преди 10-годишна възраст – смущения в зрението за далече (черната дъска в училище, кино, субтитрите на телевизора); оплаквания от главоболия; присвиване на очите при поглед надалеч
Това е т.нар училищна миопия. За нея е характерно първоначално бързо увеличение на късогледството и постепенно стабилизиране и забавяне с възрастта – около 18-25 години.
Лечение на миопията
Оптичната корекция цели да се намали пречупващата сила на окото. Това се постига с конкавни дивергиращи корекционни лещи, които трябва да се носят постоянно. Корекцията се извършва с най-слабото (-) разсейващо стъкло, с което пациентът вижда най-добре. Може да се ползват както очила, така и контактни лещи.
Оперативната терапия цели корекция на рефракцията на окото чрез различни оперативни техники, а вече все по-често с Excimer лазер.
Рефрактивна хирургия на роговицата – най-често прилаганата хирургична интервенция, най-подходяща за слабите миопии. С помощта на Excimer лазер се редуцира пречупвателната сила на роговицата; рефрактивна хирургия на лещата – прилага се само при високостепенните миопии – отстраняване на лещата или поставяне пред нея на дивергентна изкуствена леща. Тези техники са все още в експериментален стадий на приложение.
Хигиенно профилактични мерки:
Разстояние при четене не по-малко от 35 см между очите и текста;
Достатъчно добро осветление в помещението, където се чете или се извършва друга зрителна работа, като за предпочитане е естествена и равномерна светлина;
Текстът, който се чете трябва да бъде контрастен спрямо фона и с достатъчно голям шрифт;
При продължително четене, на около 45-50 минути да се почива, като се гледа в безкрайността – през прозорец с просторна гледка.
Предвид наследственото предаване на малигнената миопия, истинската първична профилактика се базира на медико-генетична консултация в центровете за семейно планиране за предотвратяване на раждането на деца с това заболяване.
Като правило миопичното око е потенциално уязвимо, защото често развива сериозни усложнения и трябва да бъде изследвано редовно, а при наличие на оплаквания и симптоматика – незабавно.
При наличие на участъци с дегенеративни изменения в ретината, те трябва да се обработят с лазер от специалист, за да не се допусне разкъсване или отлепване на ретината.
Автор: д-р Юлия Барахарска, офталмолог