Изкуствен интелект в онкологията
(ИИ; на английски: artificial intelligence, AI) е интелектът, демонстриран от компютри, за разлика от естествения интелект, демонстриран от животни и хора. Това е науката за концепциите, които правят възможно компютрите да извършват задачи, които могат да бъдат разглеждани като интелигентни.
Теорията на изкуствения интелект се основава на хипотезата, че основно човешко качество като интелигентността, може да бъде описано с достоверна точност, така че да бъде симулирано от машина. Общи за повечето подобласти на изследванията на изкуствения интелект са задачи като възможността за разсъждение, обучение и подобряване на ИИ чрез обучение, възприемане, планиране, общуване, способността за движение и управление на движението на обекти с ИИ, като коли и други.[
В онкологията : симулира се атомното поведение на протеина RAS, един от най-често мутиралите протеини при рак. По-доброто разбиране на това как RAS взаимодейства с други протеини може да помогне да се намерят нови пътища за насочване към причиняващи рак мутации в RAS гена. Администрацията по храните и лекарствата разреши пускането на пазара на базиран на изкуствен интелект софтуер, за да помогне на патолозите да идентифицират области на изображения от биопсия на простатата, които може да съдържат рак. Медицински изображения като мамографии могат бързо да се обработват с помощта на ИИ, което позволява на рентгенолозите да съсредоточат времето си върху други задачи, които изискват тяхната техническа преценка. Подкрепено от NCI изследване показа, че алгоритмите за изобразяване с изкуствен интелект не само подобряват откриването на рак на гърдата при мамография, но също така могат да помогнат за прогнозиране на дългосрочен риск от инвазивен рак на гърдата. Разработен е подход за обучение на автоматизирано откриване на предракови цервикални лезии от цифрови изображения. Модели за предсказване как имунните клетки, наречени Т клетки, ще реагират на тумори с цел подобряване на имунотерапиите. Изучаване на биологичните механизми на лекарствения отговор. ИИ технологията може да помогне за ускоряване на генетичното подтипизиране на тъканта на мозъчния тумор по време на операцията на пациента, като драстично ускорява решенията за лечение на тези пациенти.
Разработен е ИИ модел, който може да предскаже резултатите от преживяемостта на пациенти с инвазивен, неметастатичен рак на гърдата, използвайки цифрови слайдове на патологични изображения. Обработване на данни за заболяване на популационно ниво, за да предскажат риска от рак на панкреаса на дадено лице, проправяйки пътя за ранно откриване. Големи езикови модели за електронно наблюдение на здравни досиета помагат на изследователите да разберат по-добре социалните детерминанти на здравето, които могат да бъдат критични за предотвратяване, откриване и лечение на рак.
Изкуственият интелект е технология, която променя начина на живот. Той има потенциал да ни помогне да решим някои от най-големите предизвикателства на нашето време. Без съмнение ИИ ще продължи да се развива и да ни изненадва с новите възможности и предизвикателства в бъдеще.
Автор: проф. Панайот Куртев, онколог