Вътрешна хидроцефалия
Какво представлява като болестно състояние хидроцефалията? Причини?
„Хидроцефалия” буквално значи вода в главата. По принцип в главата има много течност /т.н. ликвор или гръбначно-мозъчна течност/, като в денонощието се обменя минимум половин литър от нея, т.е. произвежда се и същевременно се смуква такова количество течност. Ликворът се произвежда основно в центъра на мозъка, в т.н. стомахчета от хороидния плексус и се намира в постоянно движение обмивайки вътрешните и външни мозъчни пространства, достигайки до всички структури и се изтича постепенно към кръвоносната система. Нарушаването на синхрона в произвеждането и извеждането на ликвора от главата предизвиква задържането на тази вода в главата, което състояние се нарича хидроцефалия . Хидроцефалия може да възникне както в ранна детска възраст, вкл. новородени, така и в преклонна възраст, като предизвиква повишаване на вътречерепното налягане, изразяващо се от своя страна с клинични болестни прояви: главоболие, повръщане, промяна в съзнанието, кома.
Причините за възникването на хидроцефалията са няколко: повишена продукция на ликвор/ менингит, енцефалит/, нарушено извеждане на ликвора от вътречерепното пространство/стеснени канали, кръвоизливи, травми, тумори, паразитни кисти,вродени малформации/, както и нарушена проходимост на интракраниалните ликворни пътища/тумори, неразвити дренажни канали/. Както се вижда хидроцефалията е синдром, предизвикан от различни заболявание и процеси, т.е. най-често тя е следствие на друго патологично състояние, а не първично заболяване на ЦНС.
Кои са характерните особености на вродената и придобитата хидроцефалия?
Вродената хидроцефалия се предизвиква, когато някоя от посочените вече причини са въздействали перинатално, т.е. преди, по време и скоро след раждането, когато черепните кости не са сраснали, черепът се поддава на натиска от вътречерепното налягане и главата бързо нараства и при липса на лечение може да достигне чудовищни размери. При по-големи деца, когата черепните кости са сраснали напълно, както и при възрастни индивиди, повишаването на вътречерепното налягане предизвиква главоболие, повръщане, загуба на зрение, кома и оперативното лечение има животоспасяващо значение.
Кои са клиничните прояви?
Клиничните прояви са продукт от една страна на първичното заболяване, което е причина за възникването на вътрешната хидроцефалия и повишеното вътречерепно налягане от друга. Прояви на вътречерепното налягане могат да бъдат: главоболие, световъртеж, повръщане, слепота, кома.
Прояви на основното заболяване могат да бъдат главоболие, епилептични пристъпи, повръщане, едностранно нарушение на зрението и т.н.. Така, че проявите на тези два патогенетични фактора на моменти се припокриват.
До каква степен образните изследвания /КТ,МРТ/имат решаващо място при поставянето на диагнозата. Защо?
С въвеждането на КТ, МРТ и ултразвуковите техники на изследване през последните десетилетия се предизвикаха революционни промени в разбирането и лечението на вътрешната хидроцефалия. Те могат да се използват както самостоятелно, така и в комбинация помежду им, като се използват предимствата на всеки един от тях. С тяхното използване се поставя не само диагнозата, но се добива представа за етиопатогенетичните механизми за възникването на хидроцефалията, както се проследява и еволюцията на заболяването, неговите усложнения. Един от основните проблеми в диагностиката на вътрешната хидроцефалия е определянето на патогенетичните механизми на възникването и /най-вече дали има обструктивна причина и на какво ниво е тя/ , което определя и метода на оперативното лечение – ендоскопия или шънтиране.
Какви промени се наблюдават в поведението на децата с хидроцефалия?
Сама по себе си адекватно лекуваната хидроцефалия не променя съществено прогнозата за живота. Проблемите идват от причината, която предизвиква вътрешната хидроцефалия: инфекция, черепно-мозъчна травма, мозъчни кръвоизливи, тумори и т.н.. Над 80 % от децата с вродена хидроцефалия имат шанса да водят самостоятелен и сравнително пълноценен живот.
Какви резултати дава оперативното лечение? Кога е най-успешно?
Оперативното лечение е най-успешно, когато е своевременно и адекватно на вида хидроцефалия. При наличието на обструкция в ликворните пространства се предпочита прилагането на ендоскопска техника, а при комунициращите форми – имплантиране на шънтови системи с който се възстановява нормалния път на ликворния пасаж. Понякога се налага комбинирането на двете оперативни техники.
Какви са последиците от хидроцефалията?
Своевременно диагностицирана и адекватно оперирана хидроцефалията не създава съществени проблеми на пациента. Както казахме по-горе, основните проблеми са свързани с причината предизвикала появата на вътрешната хидроцефалия.
Разговора води: Емил Рафаилов