Деменция – I -ва част
проф.Христо Цеков, неврохирург: “Проявите на заболяването са многообразни”.
Какво е деменцията и кои са нейните прояви?
Деменцията е състояние, при което пациентът е в ясно съзнание и с нарушени / липсващи когнитивни функции, правещи невъзможни изпълненията на ежедневните задължения. Задължителен елемент при това заболяване е наличието на паметови нарушения в съчетание с друго или други когнитивни нарушения /нарушения в говора, възможността да извършва логично подредени действия, да разпознава лица и предмети, да чете и разбира прочетеното и т.н./. Образно казано проблемът не е в това че не можеш да намериш ключа от колата, а в това, че не знаеш какво да правиш с него. Деменцията е с много разновидности, които са групирани основно според причините, които ги предизвикват и локализацията на патоморфологичните промени.
Кои са приликите и разликите между деменцията и т.н. стареещ мозък?
Съдово обусловената деменция или т.н. „деменция на стареещия мозък” е понятие, свързано предимно с възрастта и неизбежните промени в мозъчното кръвообращение, което е част от разбирането ни за деменция като цяло и клиничните им прояви са аналогични. Причина за нейното възникване са мултифокални корови или подкорови изсхемични лезии, но може да се наблюдава и при локализирани съдови лезии с по – голям обем /над 50 куб. см./ или специфична локализация /таламус/. Съдово обусловената деменция заема около 20% от случаите, лекувани за деменция и до голяма степен е обусловена от наличието на рискови фактори като артериална хипертония, захарен диабет, метаболитни нарушения, хиперхолинестеринемия, пушене/. Диагнозата се поставя при клинични прояви на деменция, в съчетание с паралелни прояви на мозъчно-съдова болест. Проявите на заболяването са многообразни : паметов и гностичен дефицит,зрителни и слухови илюзии и халюцинации, параноични прояви, депресия, хипохондрия, огнищен неврологичен дефицит и т.н./.
От какво се оплакват пациентите?
Пациентите може и да нямат оплаквания, поради понижена критичност. Най-често срещани прояви на деменцията са съчетанието на паметови нарушения с гностичен дефицит, като при съдово обусловената деменция има наличие и неврологично обусловен дефицит. Често срещани са и психични разстройства включващи депресия, налудности за увреждане и изневяра, хипохондрия, физическа и вербална агресия.
Кои са сигурните критерии при поставяне на диагнозата?
Диагнозата се поставя изключително въз основа на клиничното изследване – подробна информация от болния и близките за проблемите, свързани с пациента, невропсихологичното изследване. Основни прояви са гностичните нарушения /афазия, апраксия, агнозия, нарушения в поведението и последователността на извършваните обичайни действия/ , включващи задължително паметови нарушения. Освен анамнезата се прави и подробно изследване на общосоматичното състояние и неврологичния статус. Задължителни са стандартните лабораторните изследвания, както и някои специфични изследвания: серумно ниво на витамин В12 и фолиева киселина, хормони на щитовидната жлеза, изследване на ликвор и т.н.. Изключително важни са невроизобразителните изследвания: КТ, МРТ, доплерова сонография, генетични изследвания, ЕЕГ. Основни прояви са гностичните нарушения /афазия, апраксия, агнозия, нарушения в поведението и последователността на извършваните обичайни действия/ , включващи задължително паметови нарушения. Така, че за правилното поставяне на окончателната диагноза са необходими редица изследвания и анализи.
Болестта на Алцхаймер – най-честа дегенеративна деменция….
Наименованието на тази болест е свързано с името на Алоис Алцхаймер, който описва през 1907 година специфични хистологични промени в мозъка на сравнително млада жена, починала с проявите на прогресираща деменция. Тя е най – честата деменция – над 50% /50-60 хиляди болни/от всички болни с дементни прояви в България, засяга предимно хора над 60 годишна възраст, като при жените е по-често срещана. Освен пола, като рискови фактори за отключването на болестта се посочват черепно-мозъчната травма, болестта на Даум, пациенти с умствена изостаналост. Намерени са и генетични промени, чиято наличност /аполипопротеин Е 4/ увеличава риска от развитието на такава деменция трикратно, доказана наследственост по автозомно – доминантен тип. Характеризира се с нарушения на паметта, първоначално за близки събития, а с напредването на болестта и за по – отдавнашни събития, като паметовите нарушения се съчетават и с прогресия на различни когнитивни нарушения, до цялостната деградация на личността след различен период от време.
Разговора води: Емил Рафаилов