Малигнен меланом на кожата
Кожата е най-големият орган на човешкото тяло, който ембриологично произхожда от невроктодермата и мезодермата. Те образуват три слоя, а именно епидермис, дермис и подкожието. Ракът на кожата възниква от клетките на тези слоеве. Директното излагане на слънчева ултравиолетова радиация и голямо разнообразие от канцерогенни вещества в околната среда предразполага клетките на кожата към генетични увреждания и повишен риск от рак. Ракът на кожата се разделя на меланома и немеланома.
Меланом
Меланомът възниква от меланоцитите, които мигрират по време на ембриогенезата предимно към основния слой на епидермиса и по-рядко до останалите тъкани в тялото.
Епидемиология
■ Меланомата се нарежда на пето място и на седмо като водеща локализация при мъжете и жените, съответно през 2007 г за Съединените щати.
■ Очакваният риск от развитие на меланом е около 1 на 50.
■ Честотата на меланома е повече от 10 пъти по-голяма при белите, отколкото при чернокожите.
■ Честотата на меланома сред белите американци е над 20 случая на 100 000 население, в някои географски райони имат по-високи нива.
■ При белите мъже над 50-годишна възраст честотата продължава да се повишава с най-висок процент.
■ Австралия има най-високата честота на меланома в света, приблизително 40 случая на 100 000 популации на година.
За България заболяемостта за 2013 г.: мъже – 1.3 %, а за жени -1.4 %. Смъртността за същата година е 3.8%.
Етиология
■ Ултравиолетови лъчи: експозицията на ултравиолетовите лъчи на слънцето в спектъра на електромагнитното лъчение е основен рисков фактор за развитие на меланома и е свързан с :
– непрекъснато интензивно излагане
– експозиция в млада възраст
– експозиция при хора с ясна кожа, сини очи, руса или червена коса, склонност към слънчеви изгаряния, и невъзможност за тен.
■ Възраст: висока честота при възрастни и младежи на средна възраст.
Фамилен меланом
■ Наследствена основа на меланома трябва да се подозира при следните обстоятелства:
- лица с три или повече първични кожни меланоми
- меланом в млада възраст и фамилна анамнеза за меланома (средна възраст между 30 и 40 години)
- индивиди с кожна меланома и фамилна анамнеза за поне един инвазивен меланом и две или повече други диагнози на меланом и / или рак на панкреаса сред първа или втора степен роднини от същата страна на семейството.
Клинични характеристики на меланома
■ повечето кожни меланомни лезии са пигментирани и се проявяват с асиметрични граници, разнообразни цветове с нюанси на кафяво, черно или розово, бяло, червено или синьо, с диаметър най-малко 6 mm; прогресивна промяна в размера, нодуларност, улцерация или кървене със или без болка и / или сърбеж , като прогресират по размер, форма или цвят.
■ по-малко от 1% от кожните меланоми нямат пигмент. Те се наричат амеланотични меланоми и може да предизвикат диагностични проблеми.
■ кожен меланом може да се появи навсякъде в тялото. Кожният меланом е по-често срещан в долните крайници при жените, тялото при мъжете и главата и шията при възрастните хора.
Автор: проф. Панайот Куртев